Dil Öğrenmeye Hazır Mıyım? - Am I Ready to Learn a Language?

02/26/2010 00:00:00

DİL ÖĞRENMEYE HAZIR MIYIM?

Çoğumuz İngilizce öğrenmeyi ya işimizden sebep zorunlu olarak ya da kişisel gelişim olarak gerekli düşünür ve ardından hemen araştırmaya gireriz. Acaba en iyi nerede ve nasıl öğrenilir? Çevreden edindiğimiz bilgilerin doğrultusunda işe başlar ve biraz bekledikten sonra yapamıyacağımıza karar verdiğimizde yarım bırakırız.. Diğer bir deyişle hayal kırıklığına uğrarız. Böyle bir durumdan kaçınmak için öncelikle "Bu işe hazır mıyım?" sorusuna yanıt arayalım ve ona göre karar verelim.

  • Kişi olarak, fiziksel, ruhsal ve sosyal özelliklerim bu çalışmaya ne kadar uygun?

Ezber- bilgiye dayalı bir eğitim ve öğretimde ne yazık ki bireysel özelliklerimiz bize hissettirilmediği için toplumun bizi tanımladığı gibi algılamaya ve buna uygun yaşamaya mecbur ediliyoruz. Ancak bireysel gayretlerimizle bu eksikliğin üstesinden gelebiliriz. Kim olduğumuzu ve ne istediğimizi netleştirirsek işe doğru yerden ve sağlıklı bir şekilde başlamış oluruz.

  • İngilizceyi ne ölçüde öğrenmek istiyorum?

Sadece işimi görsün diyenler için kolay. Kısa, öz ve alanı sınırlı bir İngilizceyi öğrenmek sadece ezberlemeye dayalı olacağı için kolay. 'Hayır. Ben kendimi her koşulda en güzel bir biçimde ifade etmeliyim.' diyenler içinse sabır, çalışma ve özveri gerekiyor. Hayat insanı hangi konularda neye ihtiyacı olması gerektiğini acımasızca öğretir ama donanımlı olmayı yaşamı boyunca hedefleyen insanlar bu konuda daha az sıkıntı çekerler. Öğrenmek, yaşamın vazgeçilemez bir eylemidir.

  • Hangi koşullarda ve nasıl öğrenmeye yatkın biriyim? Bireysel mi? Yoksa grup çalışmaları içinde mi daha keyifli öğreniyorum? Bilgiyi açıklamalı mı yoksa olduğu gibi mi alıyorum?

Dil grup içersinde, açıklamalı ve kullanıma hazır bir biçimde kazandırılmalıdır. Bilinçli öğrenimde, mantıklı açıklamalar sayesinde kişi öğrendiği bilgileri doğru algılayıp kalıcı olarak hayatına katabilir ve ihtiyaç duyduğu her koşulda kullanabilir.

  • Ana dile ne kadar hâkim olduğum ölçülebilir mi?

EVET. Kişinin ana dili, herhangi bir yabancı dil için veri tabanıdır ve çok önemlidir. Bunun bilincinde olarak kısa bir konuşmayla kişinin nasıl bir Türkçe'ye sahip olduğu ve kullandığı saptanabilir.

  • Bunda bir sıkıntı varsa giderilebilir mi?

EVET. Bir öğretmenin görevi öğrencisinin eksiklerini bulmak, yanlışlarını gidermek ve yeni bilgilerle donatmak olduğundan buna dayalı olarak da çözüm getirmek gibi bir sorumluluğu vardır.

Genellikle öğrenci ve öğretmenin kitap aracılığı ile gerçekleştirdikleri eğitim ve öğretimle ya da planı program net olmayan - hiç olmayan - yani sizi dilde hangi noktaya taşıyacağını bilmediğiniz yerlerden ya da kişilerden ders alarak bu işe başlamak sadece zamanınızı çalmak ve sizi hayal kırklığına uğratmakla kalmaz aynı zamanda özgüveninizi de kaybetmenize sebep olur. Oysa yapılacak işler çok basittir öncelikle kendinize duyduğunuz saygı gereği, yolunuzu doğru çizip doğru yöntem ve emekle hedefinize doğru ve emin adımlarla gitmektir.

9 kişi tarafından oylandı. Ortalama: 4,33

Oyla!

0 Yorum
Yorum Yaz Soru Sor

Konu hakkındaki yorumunuz