ÜDS Hakkında Genel Bilgi - General Information About ÜDS

07/05/2010 14:56:38

ÜDS (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı)

Çoktan seçmeli bir sınav olan KPDS, T.C. Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenir.

ÜDS, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere üç ayrı alanda Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç farklı dil seçeneği sunularak yapılır.

Sınav yılda iki kez Mart ve Ekim aylarında olmak üzere Adana, Antalya, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van illeri ile Lefkoşa ve Bişkek'de yapılır.

 
SINAVIN İÇERİĞİ:

Sınavın süresi 180 dakika 3 saattir.

Sınavda 80 soru sorulmaktadır.

ÜDS'de sınav ile ilgili olarak kelime hazinesi, gramer bilgisi, yabancı dilde okuduğunu anlama ve tercüme becerisini yoklayan sorular bulunmaktadır. Sınav çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır.

 
PUANLAMA:

Adaylara her doğru cevap için bir puan verilecektir. Adayların doğru cevap sayıları toplanarak 100 üzerinden ÜDS puanları hesaplanacaktır.

 
SINAVA BAŞVURMA:

Son iki yıl içinde sınava girmiş adaylar başvurularını isterlersewww.osym.gov.tradresi üzerinden, isterlerse başvuru merkezinden yapabilirler. Diğer adaylar başvurularını başvuru merkezlerinden yapacaklardır. Başvurunuzu başvuru merkezinden yapacaksanız öncesinde başvuru merkezinden randevu almayı unutmayınız.

Sınav ücreti 40 TL. dir. Başvuru yapmadan önce ilgili bankalara ücretin yatırılması ve dekontun saklanması gerekir.

Sınav ücretinin yatırılabileceği bankalar; Halkbankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Garanti Bankası (sadece internet üzerinden)dır.

Başvuru merkezine giderken, Aday Bilgi Formu'nu eksiksiz ve doğru doldurmuş olmanız, dekontunuzun ve kimlik belgenizin yanınızda olması gerekir.

Ek olarak başvuru merkezinde 3 TL. hizmet bedeli alınacaktır.

Daha fazla bilgi için;

www.osym.gov.tr

2 kişi tarafından oylandı. Ortalama: 5,00

Oyla!

0 Yorum
Yorum Yaz Soru Sor

Konu hakkındaki yorumunuz
Etiketler