General Information About KPDS - KPDS Hakkında Genel Bilgi

05/21/2010 13:05:31

KPDS (Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı)

Çoktan seçmeli bir sınav olan KPDS, T.C. Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan bir sınavdır. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van illeri ile Lefkoşa'da yapılır. Olası değişiklikler ÖSYM'nin internet sitesinden duyurulur.

Sınav; Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca'dan yapılır.

 
SINAVIN İÇERİĞİ ve DEĞERLENDİRİLMESİ

Sınavın süresi 180 dakika yani 3 saattir. Sınavda 100 soru sorulmaktadır. Sınav, sonbahar ve ilkbahar dönemi olmak üzere senede iki defa yapılır.

KPDS sınavında şu soru tipleri bulunmaktadır: Kelime bilgisi, dilbilgisi soruları, cümle tamamlama, çeviri, paragraf tamamlama, anlam bütünlüğünü bozan cümle, diyalog, duruma uygun düşen ifadeyi bulma, eş anlamlı cümleyi bulma, okuduğunu anlama-paragraf soruları.

Sınavın bu şekilde yapıldığı diller Arapça, Almanca, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Yunanca' dır.

Diğer dillerde ise Türkçe'ye ve yabancı dile çeviri şeklinde yapılır. Çeviri için 150-200 kelimelik metinlerden yararlanılır.

 
PUANLAMA
90 - 100 puan arası (A) seviyesi
80 - 89 puan arası (B) seviyesi
70 - 79 puan arası (C) seviyesi
60 - 69 puan arası (D) seviyesi
50 - 59 puan arası (E) seviyesi

olarak kabul edilir.

 
SINAVA BAŞVURMA

Son iki yıl içinde sınava girmiş adaylar başvurularını isterlersewww.osym.gov.tradresi üzerinden, isterlerse başvuru merkezinden yapabilirler. Diğer adaylar başvurularını başvuru merkezlerinden yapacaklardır. Başvurunuzu başvuru merkezinden yapacaksanız öncesinde başvuru merkezinden randevu almayı unutmayınız.

Sınav ücreti 40 TL. dir. Başvuru yapmadan önce ilgili bankalara yatırılması ve dekontun saklanması gerekir.

Başvuru merkezine giderken, Aday Bilgi Formu'nu eksiksiz ve doğru doldurmuş olmanız, dekontunuzun ve kimlik belgenizin yanınızda olması gerekir. Ek olarak sizden 3 TL. hizmet bedeli alınacaktır.

4 kişi tarafından oylandı. Ortalama: 4,75

Oyla!

0 Yorum
Yorum Yaz Soru Sor

Konu hakkındaki yorumunuz
Etiketler