Çocukluk - Childhood

08/17/2010 10:25:07
 1. Did you have a happy childhood? (Mutlu bir çocukluğun mu vardı?)
 2. Did you use to go on family holidays? If so where did you use to go? (Ailecek tatile gider miydiniz? Eğer öyleyse nereye giderdiniz?)
 3. What is your best childhood memory? (En iyi çocukluk anın nedir?)
 4. Did you have to help your parents with housework when you were a child? (Küçükken ev işlerinde anne-babana yardım etmek zorunda mıydın?)
 5. Were your parents strict when you were a child? How about your teachers? (Çocukken ailen sert miydi? Ya öğretmenlerin?)
 6. What did you use to do on your birthday when you were a child? (Çocukken doğumgünlerinde ne yapardın?)
 7. Were you given pocket money when you were a child? Do you remember how much it was? (Çocukken harçlık verilir miydi? Ne kadar olduğunu hatırlıyor musun?)
 8. What do you think are the best and the worst things about growing up? (Büyümenin en iyi ve en kötü yanları nelerdir?)
 9. Do you take after (in looks & character) your father or mother? ([Görünüş ve karakter olarak] annene mi çektin, babana mı?)
 10. Did your parents use to read to you when you were a child? (Sen çocukken anne-baban sana kitap okur muydu?)
 11. What were your expectations of life when you were a child? (Çocukken hayatla ilgili beklentilerin nelerdi?)
 12. What is the most difficult thing about bringing up children? What's the best? (Çocuk büyütmekle ilgili en zor şey nedir? En iyi şey nedir?)
 13. Would you bring up your children differently to the way you were brought up? (Çocuğunu senin büyüdüğünden farklı mı yetiştirirdin?)
 14. How has life changed from when you were a child? (Çocukluğundan beri hayat nasıl değişti?)
 15. When did you start school? What is the best age for a child to start school? (Ne zaman okula başladın? Bir çocuk için en iyi okula başlama yaşı kaçtır?)

6 kişi tarafından oylandı. Ortalama: 4,83

Oyla!

0 Yorum
Yorum Yaz Soru Sor

Konu hakkındaki yorumunuz