Okuma - Reading

05/05/2011 00:00:00

Yeni bir dil öğrenirken o dille ne kadar haşır neşir olursak, anlamak için ne kadar çabalarsak o kadar çabuk ve etkili olur öğrenimimiz.

reading

Bunu yapmanın en etkili yollarından biri okumaktır. Kelimelerle düşünürüz, okuyarak sürekli dille etkileşim içindeyizdir. Ama maalesef Türkiye’de okuma alışkanlığımız küçük yaşlarda değil ömür boyunca da pek kazandırılmadığından, bizim için bu iş biraz daha güç. Kendi dilinde okuma alışkanlığı olmayan kişilerin yabancı olduğu bir dilde bu alışkanlığı kazanmalarını beklemek, okumayı sevmeleri hayaldir desek abartmış olmayız.

İngilizce okuduğunuzu anlayamıyorsanız ya da bu konuda eksikleriniz olduğunu düşünüyorsanız şu adımlarla başlamanızı tavsiye ederim.

  • Türkçe okumaktan keyif alacağınız bir şeyler bulun: gazete, dergi, blog, hikaye...
  • Öncelikle kendinize bu konuda bir düzen koyarak ilerlemeye çalışın. Günde 10 dk okumak gibi bir hedef koyarak başlayabilirsiniz.
  • Okumak istediğiniz kitapların ya da okumaktan keyif aldığınız konuların listesini çıkarın. İngilizce okuma seçimleriniz ilgi alanlarızla ilgili olursa hem okuduklarınızı daha iyi anlarsınız hem de daha eğlenceli olur.
  • Okumaya her gün biraz zaman ayırmaya çalışın. Lavaboda geçen zamanı bile değerlendirebilirsiniz :)
  • Türkçe okumaktan keyif aldığınız konuları keşfettikten sonra İngilizce seviyenize uygun olarak benzer konular üzerine KISA metinler, hikayeler okuyarak başlayın.
  • Aslında çoğu zaman okurken her kelimeyi anlamanız gerekmez, önemli olan genel olarak pasajda neler anlatıldığını anlamanızdır. Bu yüzden karşılaştığınız her bir kelimenin anlamına sözlükten bakmayın.
  • Seviyenize uygun yazılar, kitaplar okumaya çalışın. Bunun için başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar olan aşamalı kitaplar daha verimli okumanıza yardımcı olur.
  • Kendinize günlük, haftalık veya aylık hedefler koyabilirsiniz. Hedefiniz belli olursa o yolda ilerleme ihtimaliniz daha yüksek olur.

8 kişi tarafından oylandı. Ortalama: 5,00

Oyla!

0 Yorum
Yorum Yaz Soru Sor

Konu hakkındaki yorumunuz

(Görüşünüzün Sonucunu Almak İçin E-Mail Adresinizi Girebilirsiniz.)