Kelime Ezberleme Yöntemleri - Vocabulary Memorization Techniques

09/30/2011 00:00:00

1. ÇAĞRIŞIM:

Kelimeleri okunuşlarına ya da yazılışlarına göre başka şeylerle çağrıştırarak kolayca ezberleyebilirsiniz. Sitemizde bu yöntemle ezberleyebileceğiniz kelimeler, hazırlanan dersler içerisinde bulunmaktadır. Çağrışımlı kelime ezberleme yöntemi içerisinde genellikle ses ve yazım benzerlikleri kullanılır. Örnekler:

 • “verdict”: hüküm (hüküm verdik)
 • “Spectacular” kelimesi harika anlamına gelir ve “spektekulır” diye okunur. Okunuşunu başka bir şeyle ilişkilendirerek şöyle bir cümle yardımıyla bu kelimeyi rahatlıkla ezberleyebiliriz. “Şu sepettekiler de çok harika.”
 • Terrible: Çok terleyen ve berbat kokan bir adam varmış aradaşları ona “teribol” diye bir lakap takmışlar. (terrible (teribol) – berbat)
 • Veya bazen kendi hayatınızdaki birşeylerle ilişkilendirebilirsiniz. "Simge yorgun görünüyor." cümlesi ile görünmek olan seem kelimesini bağdaştırmak gibi.

2. KENDİ CÜMLELERİNİZ:

Ezberlemeye çalıştığınız kelimeleri kullanarak kendi cümlelerinizi oluşturun. Bu sayede o kelimeler sizin ürettiğiniz bir bağlama girecektir ve bu da ezberlemenizi kolaylaştıracaktır.

3. KÜÇÜK KAĞITLAR:

Öğrenmeyi hedeflediğiniz kelimeleri küçük kağıtlara yazın. Diğer tarafa ise anlamlarını veya resimlerini. Bu kelime kağıtlarını düzenli aralıklarla tekrar edin. Yanınızda taşıyabileceğiniz bu kağıtları yolculuk ederken, sıra beklerken veya canınız sıkıldığında tekrar tekrar gözden geçirebilirsiniz. Veya bu kağıtlar bir torbaya koyup rasgele çekerek anlamları tahmin edebilirsiniz. Aynı kelimeyi birkaç kere gördükten sonra artık anlamı öğrenirsiniz. Ya da yine küçük kağıtlara İngilizce kelimeler yazılır (örneğin 10 tane), ayrı kağıtlara da Türkçe karşılıkları yazılır. Bütün kağıtlar ters çevrilerek yerleri karıştırılır daha sonra hafıza kartları oynundaki gibi eşleşen kağıtlar bulunmaya çalışılır. Hatta bu bir yarışma şeklinde bir kaç arkadaşla birlikte yapılırsa çok daha eğlenceli olabilir.

4. KELİME LİSTESİ:

Düzenli olarak bir kelime listesi tutabilirsiniz. Hatta bu bir defter de olabilir. Bu listeyi belirli aralıklarla tekrar edersiniz ve artık kelimenin anlamını öğrendiğinizde üzerini fosforlu kalemle çizersiniz. Bu sizin geriye dönüp öğrendiğiniz kelimeleri görüp motive olmanızı sağlayacaktır.

5. KELİME GRUPLARI:

Kelimeleri gruplandırıp çalışabilirsiniz. Örneğin vücutla ilgili kelimeleri birlikte ezberlenebilir. Hand-el, foot-ayak, head-kafa ...

6. OYUNLAR:

İnternetteki adam asmaca ( hangman), scrabble ...vb kelime oyunlarını oynayabilirsiniz.

7. OKUMA & DİNLEME:

İngilizce film izlemek, dizileri takip etmek, haberleri dinlemek veya okumak dolaylı olarak kelime bilginizi arttıracaktır. Bu sayede kelimeleri bağlamı içinde öğrenilebilirsiniz. Hatta sevdiğiniz bölümleri ya da filmleri tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Birkaç defadan sonra sadece İnglizce altyazılı izleyerek anlayabilirsiniz. Biraz daha ileri seviyeler için olan bu çalışmayla kelimeleri cümle içinde ve doğal bir şekilde dilde kullanıldığı haliyle görme şansımız olduğundan akılda kalıcı olur.

8. GÖRSEL İPUÇLARI :

Özellikle somut sözcükler resimleriyle ilişkilendirilerek öğrenilebilir. Bunun için Google görsel aramadan yararlanabilirsiniz. Örneğin; “antagonism” kelimesinin anlamını ezberlemek istiyorsanız, yanına yaklaşan herkese bağırıp çağıran, kızgın bir( angry ANT) karıncayla ilgili hikaye üretin. Kızgın karıncayı kafanızda canlandırın ve arkadaşınıza bu karıncanın ne kadar sinirli olduğunu anlatın. Eğer çizmekten hoşlanıyorsanız, düşman bir karıncanın (antagonistic) resmini çizin.

9. ARKADAŞINIZLA ÇALIŞIN:

Bazı insanlar kendi kendilerine çalışırken daha üretken olduklarını düşünseler de, çoğu öğrenci, başka bir arkadaşıyla çalışırken kelime ezberlemenin kendilerini motive de etmenin en kolay yolu olduğunu düşünüyor. Bir arkadaşla çalışmak aynı zamanda kelimeleri öğrenirken birbirleriyle yarış içinde olmaya neden olur bu da bu süreci eğlenceli hale getirir.

10. GERÇEKÇİ HEDEFLER:

Kelime ezberleme hedefi koyarken gerçekçi olmaya özen gösterin. Örneğin haftada 1000 kelime gibi bir hedef pek gerçekçi değildir. Önce kendinize küçük hedefler koyun. Sonra yavaş yavaş sayıyı arttırın. Günde sadece üç veya dört kelime ezberleyin ve bu kelimeler üzerinde kendinizi test edin. Daha sonra bir çift kelime daha ekleyin ve o zamana dek öğrendiğiniz o kelimelerin hepsini birden tekrar etmeye başlayın. Bitirdiğinizde, ilk öğrendiğiniz kelimeler çok kolay görünecek, bu duruma siz de şaşıracaksınız.

11. KELİME ÇEŞİTLERİ:

Kelimeleri çalışırken onların hangi kelime grubunda olduğunu da (sıfat-isim-zarf-fiil-bağlaç-zamir-edat-ünlem) not edin. Kelimenin çeşidini bilmek işinizi kolaylaştıracaktır.

12. HİKAYE YAZMA:

Öğrenmek istediğiniz ya da öğrendiğiniz kelimeleri kullanarak bir hikaye oluşturabilirsiniz. Bunun için 5-10 kelime arasında kelime belirlerseniz iyi olur. Sonrasını hayal gücünüze bırakın.

13. GÜNLÜK HAYAT:

Gün içinde kendi kendinize herhangi bir konuyu İngilizce anlatmaya çalışın ve bunu yaparken yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanmaya çalışın. İsterseniz bu çalışmada kendi hazırladığınız kelime listesinden faydalanabilirsiniz. Veya İngilizce günlük tutabilirsiniz. Böylece günlük dilde ihtiyacınız olacak bütün kelimeleri kullanmanız gerekecek ve öğreneceksiniz.

14. YABANCI ARKADAŞLAR:

İnternet yabancı arkadaşlar bulmak açısından çok zengin bir alan. Sosyal medyayı kullanarak yabancılarla İngilizce iletişim kurmaya çalışın, kendinizi ifade ederken ya da onun yazdıklarından/söylediklerinden anlayamadığınız sözcükleri not edin ve karşılıklarını öğrenerek cümleler kurun.

15. KELİMELERİ KULLANARAK ŞARKI UYDURUN:

Eğer müzikle aranız iyiyse, bu yöntem bir hayat kurtarıcı olabilir. Kelimeleri ve tanımlarını içeren akılda kalıcı bir beste yapın ve şarkıyı tekrar tekrar söyleyin. Eğer işe yararsa, kendi sesinizi kaydedin ve dinleye dinleye de şarkıyı tekrar edebilirsiniz.

16. HEMENİNGİLİZCE:

Sitemizdeki kelime bölümünde farklı başlıklarla kelime öğrenmenizi kolaylaştıracak alternatif çalışmalara da ulaşabilirsiniz. http://www.hemeningilizce.com/kelime

5 kişi tarafından oylandı. Ortalama: 5,00

Oyla!

 • pochanokio pochanokio : 09/30/2011 09:25:24
  Birçok arkadaşın İngilizce konusunda en zorlandığı konulardan biridir kelime öğrenmek. Çok yararlı ve kapsamlı bir çalışma olmuş. Teşekkürler.
  • cancun cancun : 11/02/2011 20:26:42
   katılıyorum gerçektn çok zor kelime öğrenmek. bu çalışma bana yararlı oldu TEŞEKKÜRLER
 • ergun1 ergun1 : 12/05/2011 22:36:24
  Yeni başlayan biri olarak,akılda kalıcı sade bir anlatım.zevk alarak çalışmak mümkün.emeniğinize teşekkler.
 • chemy73 chemy73 : 08/25/2015 23:44:27
  mükemmel ötesi bir site
4 Yorum
Yorum Yaz Soru Sor

Konu hakkındaki yorumunuz

(Görüşünüzün Sonucunu Almak İçin E-Mail Adresinizi Girebilirsiniz.)